17.10.2017 07:48

Údržba jednoručných nožníc

Údržba jednoručných nožníc

Dobrá starostlivosť o náradie je jedným z krokov k jeho bezchybnej a dlhodobej funkčnosti. Užívatelia niekedy mylne predpokladajú, že nákupom kvalitnejšieho a drahšieho produktu odpadá nutnosť jeho údržby a servisu. Podľa našich skúseností nemalá časť užívateľov údržbu zanedbáva, či ju riešia, keď je náradie funkčne obmedzené, alebo poškodené. Naša spoločnosť Oslavan Slovakia s.r.o., vám ako oficiálny distribútor švajčiarskeho náradie FELCO prináša niekoľko tipov, ktoré na ceste k dobre fungujúcim jednoručným nožniciam iste oceníte.


Zuby na ostrie

Pri intenzívnej práci sa ani skúsený pestovateľ hrozna nevyhne nehode, kedy namiesto do letorastu zahryzne ostrie do drôtu opornej konštrukcie. Takýto strih sa na ostrie nožníc spravidla podpíše vo forme vyštiepnutého ostriaUžívateľ by mal pri najbližšej príležitosti ostrie zbrúsiť a vyštiepnutých zubov sa zbaviť. Počas strihania sa totiž drobné vykusnutie zväčšuje a spôsobujú hlbšie mikrotrhliny, ktoré môžu viesť k zlomeniu ostria. Druhým efektem vyštiepnuteho ostria je, že svoje poškodenie prenáša zrkadlovo na protiostria v podobe rýh a skracuje tým jeho životnosť o dve tretiny. Sledujte preto stav ostria a v prípade potreby vzniknuté poškodenia bezodkladne odstraňujte.

Brúsenie

S predchádzajúcim bodom neoddeliteľne súvisí samotné brúsenie ostria. To robte podľa potreby, minimálne však vždy 1x počas náročného pracovného dňa. Nástrojom priamo stvoreným na tento účel je oceľový brúsok FELCO 903. Je dostatočne tenký, aby sa dostal do potrebných miest, a zbrusovaním sa jeho povrch navyše nezvlní ako u brúsok korundových. Pri brúsení ostria sa snažte držať uhol 23-25˚ daný výrobcom. Nezabudnite ľahučko stiahnuť ostrie z druhej strany v uhle , aby ste vytvorili dobrý nábeh voči protiostriu. Protiostrie samotné však nikdy nebrúste!

Nastavenie strihacej hlavice

Nastavenie ostria a protiostria, sa vykonáva za pomoci utiahnutia či povolenia stredovej skrutky. Ak je strihacia hlavica príliš utiahnutá, strih je náročný, užívateľ pociťuje skorú únavu ruky a ostrie s protiostrím sa vplyvom zvýšeného trenia rýchlo opotrebovávajú. Ak je hlavica utiahnutá málo, zhoršuje sa významne kvalita strihu, dochádza ku žuvanie dreva a hrozí dokonca zlomeniu ostria.


U jednoručných nožníc FELCO Vám pre kontrolu správneho nastavenia hlavice postačí nasledujúci postup. Vyberte tlačnú pružinu (spravidla Felco 2/11 alebo Felco 6/11), nožnice uchopte vo vodorovnej polohe za spodnú rukoväť, prizdvihnutím hornej rukoväti nožnice úplne roztvorte, hornú rukoväť pustite a nechajte nožnice samovoľne zavrieť. Ak pri tomto postupe zostáva ostrie v polovici svojej dĺžky prekrížené s protiostrím (viď. obrázok nižšie vpravo), je nastavenie nožníc správne. V prípade, že hlavica úplne zaklapne, je utiahnutie voľné, ak naopak zostanú nožnice úplne otvorené, je hlavica utiahnutá silno.

Odstránenie zaschnutých štiav

Po pracovnom dni je dôležité tiež očistenie nožníc od zaschnutej miazgy. Vyvarujte sa dlhodobému ponechaniu zaschnutých štiav na ostrie a protiostria. Rastlinné šťavy svojim pH ostrie narušujú. Vynikajúcim pomocníkom je pre tento proces sprej FELCO 980 ktorý na hlavicu naneste, nechajte niekoľko minút pôsobiť a za pomoci napr. abrazívnej hubky na riad šťavy odstránite. Očistené nožnice ošetrite opäť vrstvou spreja FELCO 980, ktorý ostrie konzervuje a chráni proti koróziou.

Mazanie

Mazanie nožníc je jedným z dôležitých a zároveň najviac zanedbávaným krokov. Nožnice najlepšie 1x týždenne demontujte a naneste malé množstvo tuku FELCO 990 medzi ostrie a protiostrie v okolí stredovej skrutky a tiež na skrutku samotnú. Malé množstvo tuku naneste tiež po celej dĺžke tlačné pružiny a jej opakovaným stlačením tuk rozneste do jej vinutia.

Údržba otočnej rukoväte

Ak ste majiteľom výkonných modelov FELCO 7, 9, 12 alebo 17 vybavených otočnou rukoväťou, venujte rozhodne starostlivosť tiež tomuto prvku. Otočnú rukoväť aspoň 1x týždenne demontujte (jednoducho vyššou silou vytiahnite). Duté vnútro rukoväte vyčistite a uistite sa, že sa na jeho dne neusadzujú nečistoty, ktoré by mohli brániť jej spätnému nasadenie na nožnice. Tŕň, na ktorom je rukoväť nasadená, očistite textílií a ošetrite tenkou vrstvou spreje FELCO 980. Po celej dĺžke tŕňa naneste tenkú líniu mazacieho tuku FELCO 990 a rukoväť opäť skompletizujte (budete musieť viac zatlačiť, aby zapadla do správnej pozície). Týmto postupom zaistíte správnu funkčnosť otočnej rukoväte a predovšetkým jej dlhú životnosť.

Využite aktuálnych zvýhodnených zostáv FELCO 8D (nožnice FELCO 8 v darčekovom balení so zimnou čiapkou) a FELCO 7D (výkonné nožnice FELCO 7 s otočnou rukoväťou a brúskou FELCO 903 vo forme prívesku zdarma).

Servisné taška FELCO 930 zabezpečí, že budete mať nástroje a prostriedky na údržbu nožníc vždy pohromade a pri ruke!


Sledujte náš Facebook a získajte jednoduchý prístup k pravidelným tipom, radám a novinkám v našom sortimente.

Tlačiť